سمعک اتیکن oticon

سمعک اتیکن(Oticon)

جدیدترین سمعک‌های اتیکن Opn S، سیا (Siya) و اکسید (Xceed) نام دارند. سمعک Opn S نسل جدید سمعک Opn است. همچنین کمپانی اتیکن بیان کرده که بروزترین تکنولوژی سمعک به کار رفته در سمعک سیا، Essential می‌باشد، اما این سمعک اکثر ویژگی‌ها و عملکردهای سمعک‌های پیشرفته (Advanced) را دارد، به علت اینکه در این سمعک از پلت‌فرم Velox و تکنولوژی BrainHearing استفاده شده است. اکسید جدیدترین سمعک خیلی قوی (super power) اتیکن است که برای کم شنوایی های شدید تا عمیق مناسب است.

اتیکن ارائه دهنده اولین تکنولوژی سلامت شنوایی

پیشروی اتیکن در استفاده از تکنولوژی وایرلس (بی‌سیم) در سمعک‌ها این امکان را فراهم کرده، که گام بزرگی به سوی e-health بر داشته شود.

HearingFitness در Oticon ON App همانند یک اپلیکیشن ورزشی برای گوش‌ها عمل می‌کند، به کاربران سمعک اطلاعات و آگاهی می‌دهد تا بهتر بشنوند، از شنوایی‌شان محافظت کنند و سلامتی‌شان را بهبود بخشند.

اطلاعات HearingFitness بر اساس اطلاعاتی است، که از ترکیب سبک زندگی و سلامتی فرد همراه با آنالیز صداهای محیطی اطراف او بدست می‌آید.

این اپلیکیشن اطلاعات را از سمعک‌ها دریافت می‌کند، سپس صداهای محیطی، میزان استفاده روزانه از سمعک و اطلاعات نحوه استفاده را آنالیز می‌کند.

همچنین HearingFitness می‌تواند از اطلاعات سایر اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌ها از قبیل دستگاه‌های اندازه‌گیری ضربان قلب و الگوی خواب برای راهنمایی کاربر سمعک به سمت عادت‌ها و رفتارهای سالمتر استفاده کند.

ویژگی های Oticon

در سال ۲۰۱۶ اتیکن سمعکی به نام Opn و در سال ۲۰۱۹، نسل جدید این سمعک یعنی Opn S را عرضه کرده، هر دو این سمعک‌ها به اینترنت (IoT) متصل می‌شوند.

سمعک Opn اولین سمعکی است که از طریق شبکه اگر این، سپس آن (IFTTT) به سایر وسایل الکترونیک متصل می‌شود.

این سمعک‌ها همچنین مستقیم (بدون نیاز به رابط) به گوشی همراه متصل می‌شوند، به‌طوری‌که صدا مستقیم از دستگاه‌های دارای سیستم عامل iOS به سمعک Opn و Opn S ارسال می‌شود.

سمعک Opn S اتیکن

سمعک جدید اتیکن به نام Opn S، تکامل تکنولوژی BrainHearing است، که نسبت به سمعک Opn (نسل قبلی) پیشرفته‌تر و مزایای بیشتری را در اختیار کاربر سمعک قرار می‌دهد. مزایایی مانند:

دارای باتری سمعک قابل شارژ لیتیوم-یون جدید
درک گفتار مانند افراد دارای شنوایی طبیعی
تجربه صدای ۳۶۰ درجه
اتصال وایرلس (بی‌سیم) آسان
بدون فیدبک (سوت)
سمعک Opn Sاتیکن با استفاده از فن‌آوری جدید اتیکن، که به اندازه کافی برای پشتیبانی از مغز سریع است، تولید شده است. این سمعک با دقت و بدون خطا، محیط صوتی را تجزیه و تحلیل می‌کند و بین صداهای اشخاص تمایز قایل می‌شود. بنابراین باعث بهبود قابل توجهی در توانایی درک گفتار در محیط‌های پُر چالش می‌شود و در عین حال انرژی مغز را ذخیره می‌کند. همچنین اطلاعات دقیق‌تری در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا مکان‌یابی و جدا کردن منابع صوتی آسان‌تر شود و کاربران بتوانند روی آنچه مهم هست، تمرکز کنند. این اتفاق خیلی سریع رخ می‌دهد و توانایی شنونده را در تغییر تمرکز در صورت تمایل آسان می‌کند.
[۱۶/۱۲, ۱۹:۲۷] دکتر صالحی: درک گفتار مانند افراد طبیعی

بزرگترین چالش برای افراد مبتلا به شنوایی کم درک گفتار در محیط‌های پر سر و صدا و هنگام صحبت کردن هم زمان چند نفر با هم میباشد.سمعک Oticon Opn S این محدودیت‌ها را از بین برده است. تحقیقات نشان داده است، که درک گفتار بهتر و با تلاش کمتری در محیط‌های پر سر و صدا نسبت به نسل قبلی سمعک‌ها میباشد.سمعک Opn S به شما امکان می دهد تا در شرایط شنیداری دشوار، دقیقاً مانند افرادی که دارای شنوایی طبیعی هستند، نقش فعالی داشته باشید.
[۱۶/۱۲, ۱۹:۲۷] دکتر صالحی: تکنولوژی­های سمعک برنافون

مدارات ضد فیدبک تطبیقی:

این سیستم سیگنال­ها یا سوت سمعک را قبل از این که قابل شنیدن شود شناسایی کرده و حذف میکند. این تکنولوژی هنگام استفاده از تلفن، کلاه، در آغوش گرفتن و… توانایی مقابله با حذف سوت سمعک را دارا میباشد.

سیستم کاهنده نویز تطبیقی:

در محیط­های پیچیده شنیداری (ترافیک یا ساختمان سازی) که سطح نویز زمینه بالا است و حفظ اطلاعات گفتاری مهم، با استفاده از الگوریتم­های تطبیقی نویز را شناسایی کرده و تا حداکثر میزان ممکن آن را کاهش می­دهد.

سیستم درک گفتاری (واج­ها و سرنخ­های گفتاری):

تقویت همه واج­ها به نحوی که برای فرد قابل شنیدن باشد و دسترسی بهتر و دقیق­ تر را به جزئیات و سرنخ­های گفتاری فراهم می­آورد. این تکنولوژی بر حداکثر قابلیت شنیداری همه جزئیات گفتاری تمرکز دارد.

ولوم کنترل هوشمند:

با استفاده از ولوم کنترل، در محیط­هایی که درک گفتار برای کاربر لازم است با افزایش ولوم، باندهای مخصوص گفتار بیشتر تقویت می­شوند.

در نتیجه تیجه قابلیت شنیداری و وضوح آن افزایش می­یابد.

انتقال فرکانسی:

اطلاعات سیگنال گفتاری که مطابق با مناطق از بین رفته حلزون هستند را کپی و در مناطق فرکانس پایین ­تر که در آن جا حلزون عملکرد طبیعی­تر دارد (paste) می­کند. در بعضی از کم شنوایی­ها مخصوصاً در فرکانس بالا که ممکن است شنوایی کاملاً از بین رفته باشد تقویت در این نواحی باعث افزایش قابلیت شنیداری نمی­شود بلکه باعث اعوجاج نیز می­گردد و این تکنولوژی تا حد زیادی این مشکل را رفع کرده است.

کاهش انعکاس صدا:

در محیط­هایی که انعکاس صدا وجود دارد، سیگنال­های آغشته به انعکاس را کاهش می­دهد و شدت انعکاس را کاسته و درک گفتاری بهتری را فراهم می­کند.

راحتی در هواپیما:

برنامه جدیدی است که برنافون برای مسافرت با هواپیما طراحی کرده است. به علت صدای زیاد و نویز زیاد در هواپیما به صورتی طراحی شده که صداهای بلند را کم کرده و نویز محیط را کاهش داده و با سیستم جهت­داری خود باعث افزایش راحتی بیمار می­شود.